Naistentaudit ja synnytysoppi

C9:llä aloittavat opiskelijat tutustuvat aluksi naistentauteihin ja synnytysoppiin. Kurssin aikana tutustutaan kattavasti eri puoliin tästä laajasta erikoisalasta. Kurssilla tulee tutuksi niin naistentautien, äitiys- ja sukupuolitautien poliklinikat, päiväkirurginen, onkologinen, riskisynnyttäjien, synnytys- ja leikkausosasto, neuvolatoiminta kuin terveyskeskusvastaanottokin. Lisäksi kurssilla tutustutaan aluesairaalan naistentautien arkeen Porissa. Oppimista täydennetään harjoitustöillä ja kädentaitojen karttumista seurataan itse täytettävällä lokikirjalla. Kurssilla tentitään kaksi nettitenttiä sekä käytännön ja kirjallinen lopputentti. Kurssin kesto on 11 viikkoa sisältäen ensimmäisen propedeutiikan viikon, yhdeksän käytännön viikkoa ja viimeiseksi tenttiviikon.

 

IKA eli iho- ja keuhtotaudit ja allergologia

IKA-blokki on jaettu kolmeen osa-alueeseen eli iho- ja sukupuolitautien, keuhkotautien ja alllergologian opetukseen. Kurssi alkaa intensiivisellä kahdella luentoviikolla, minkä jälkeen opetus jakaantuu eri klinikoihin. Suurin osa opiskelijoista opiskelee Turussa ja pari ryhmää taas Porissa.

Ihotaudeilla opetusta on opetuspoliklinikalla, terveyskeskuksessa, harjoitustöissä ja potilastapausharjoituksissa. Sukupuolitautien opetus hoidetaan pääosin jo naistentautien kurssin aikana. Keuhkotaudeilla osastotyöskentelyn lisäksi järjestetään harjoitustöitä, opetuspoliklinikkaa ja demoja. Allergologian osalta opetus keskittyy allergologian päivään, johon sisältyy potilasvastaanottoa ja harjoitustöitä.

Sähköpostit muotoa tunnus@utu.fi | Muokattu: 11.1.2012 10:07:55